Każda firma jest pewną wartość. By ją uznać, dokonuje się profesjonalne wyceny.
Czym jest wycena spółki?
Wycena spółki, szerzej wycena przedsiębiorstwa, jest procesem cierpiącym na końca przeznaczenie jego zalet przedstawionej w wartościach pieniężnych.
W dziale finansów wyceny firmy są działaniem, które planuje ocenić wartość składników majątkowych przedsiębiorstwa. To pod opiekę można nabyć oraz jego papiery wartościowe, znaki handlowe, patenty oraz kolejne wartości psychiczne i prawe.
Dlaczego robi się wycenę spółek?
Najczęściej wyceny firm kierowane są na potrzeby:
zakupu i sprzedaży spółki,
oceny zdolności kredytowej,
postępowania układowego, upadłościowego oraz likwidacyjnego,
postępowania podatkowego,
fuzji i uczuć spółki,
podziału spółki.
W jaki rób tworzy się wycenę spółek?
Aby ocenić wartość spółki, bierze się odpowiednią metodę wyceny i pod opiekę stosuje się szereg czynników. Wśród najpopularniejszych metod wyceny firm spotykają się:
wycena metodami majątkowymi,
wycena metodami dochodowymi,
wycena metodami porównawczymi.
Każda z powyższych metod posiada swoją specyfikę, stąd te dobierana jest w relacji od rodzaju firmy oraz z końca przeprowadzenia wyceny.
Wycena metodami majątkowymi
Wykonywane są metodami księgową, odtworzeniową oraz likwidacyjną. Często używana przy rozstrzyganiu sportów sądowych.
Wycena metodami dochodowymi
To między innymi formy zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF), zdyskontowanych efektów i dywidend, a ponadto wyceny niekonwencjonalne, na dowód skorygowanej wartości tej czyli na zasadzie zysku rezydualnego. Traktowane są głównie jako formy uwiarygadniające przy nowych formach wyceny.
Wycena metodami porównawczymi
To techniki, które powadzone są przy wycenach analityków giełdowych, w bankowości, przy koncentracjach i uczuciach. To przykładowo metoda mnożników rynkowych transakcji porównywalnych.
Kto bawi się prowadzeniem wyceny spółek?
Dzisiaj wyceny firm kierowane są przez rozmaite firmy, w współczesnym głównie przez firmy konsultingowe świadczące różnorodne usługi dla biznesu, takie jak m.in. doradztwo podatkowe, zarządzanie procesami, audyty.