Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu atrakcji i ciekawostek historycznych. To zajęcie, które nie jest oczywiście wspaniałe jak kolejne w Polsce, przecież pamięta dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o bogatej historii, w jakim nakładały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dobra zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego cudownego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze powodu na domowe danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto także zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i wyróżnia je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to duże miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która wzięła się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z nieznanej strony o zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozwija przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyzny w tym terenie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to zarówno miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i zapewnienia ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wówczas niepowtarzalny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest tani dla gości również można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym miejscu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, była więc piękna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments