Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasówki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze dodatkowo jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim więcej możesz przeczytać w obecnym artykule), a również o potężnych, kontrolowanych także przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również nowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. To istnieli i jeszcze są najwięksi gracze na targu czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z obecnego zbycie dodatkowo ich Standard Oil, jakie zostało rozłożone na mniejsze firmy, wśród których istnieje także Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (choć te trzy ostatnie końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (przecież ich rozwój został zatrzymany z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czyli w poprzednim etapie Azerbejdżan i wiele różnych. Funkcjonowanie tak bogatych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać i inwestorzy indywidualni. Absolutnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, ponieważ nie maja do niej dostępu, jednak mogą zarabiać oczekując na tym rynku za pomocą innego rodzaju instrumentów finansowych.

Właściwie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak żeby w wypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w sądu do naszej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej mieć. Ceny ropy naftowej w szczytowym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę dużo dolara za litr paliwa. To znaczy, iż w wypadku wzrostu wartości paliwa (na ważnym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki posiadany litr paliwa, lub w wypadku 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu oraz możliwości kupna a sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich porcjach). To prowadzi, że wkładanie w realną ropę naftową z tematu widzenia inwestora samego jest niemożliwe, a nawet jeśli jakimś sposobem możliwe byłoby, toż także oczywiście inwestycja taka byłaby wystarczająco nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z dopłatą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze powodu na ciężar. Wyróżnia się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową daje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyki siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyki siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na zawartość parafiny cechuje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najpopularniejsze na zbytach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana też jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowy siarki na poziomie 0,24% – istnieje wtedy ropa znacznie dużej klas, z której wykorzystuje się najogromniejszą miarę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych danych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, ciągnących się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest wtedy ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmiany średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom z najciekawszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów finansowych jest nabycie jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których więcej możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie szybką korzyścią inwestowania w ETF-y z ekspozycją na rynek ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, ponieważ są one zapisywane na największych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy wykorzystać z dźwigni finansowej, co kupi na znacznie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje możliwość korzystania wyłącznie na wzrostach (chyba, iż będziemy wymieniać swoją pozycję ze podstawowych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to natomiast będzie potrzebować ogromniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można jednak wziąć z obecnego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim otrzymamy wstęp do któregokolwiek z najdłuższych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i opcje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe i drogi na czarne złoto. Nie istnieje wtedy drugi instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie, choćbyśmy bardzo chcieli je odnaleźć. Na wesele giełda wtedy nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede całym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zakupić na własnych giełdach, i za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub albo w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby osiągnąć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wpływających na rodzimym rynku, a wolno je uzyskać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy jednakże mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą składką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a dodatkowo tworzą one przed inwestorem o dużo wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo jasne i niezwykle łatwe w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których więcej możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których wartością bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Zapewne istnieje wtedy najprzyjemniejsza, najsilniejsza a pewna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form gry na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są oraz bardzo niewielkie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na rodzimym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto ale pamiętać na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zamówień są bardzo zróżnicowane, i w kontaktu z tym przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest wyjątkowym instrumentem do dobrej gry w bliskim czy średnim terminie, tylko z uczciwością nie do wieloletniego lokowania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy naturalne i jeszcze to cenniejsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i całego innego, co podgrzewa atmosferę a czym oddychamy w pełniejszych miastach), a też postęp na targu samochodów elektrycznych oraz (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracowniki denerwowali się, że ropa się skończy również będzie przedmiot, a już wykazuje się, że ropa nic się nie kończy, a jej czas gdy wysoce. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to tak spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest spójny z tym, co czeka ten zbyt że też w tym półwieczu. Bolesny koniec.

To tył niniejszego tekstu, a tylko początek Twojej przygody z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, kiedy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najmilszy wyjście, aby sprawdzić zdobytą naukę w pracy.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments