Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w istocie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

Prasówki

Apel Bezpartyjnych Samorządowców w myśli przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce W układu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i zawarciem w Polsce stanu epidemii wzywamy wszystkie formacje polityczne ważne w parlamencie do przygotowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

 

Za przeniesieniem terminu wyborów przemawia trwająca epidemia i wychodzące spośród niej zagrożenia również nie dzielące się przewidzieć skutki korespondencyjnej formy głosowania, jaka nie została logistycznie
i proceduralnie odpowiednio przygotowana.

W powyższym kontekście, również samorządy w ramach swoich kwalifikacji, nie mają realnych możliwości skompletowania komisji wyborczych, przeszkolenia jej członków i przygotowania lokali wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo głosujących w okresie epidemii. Ponadto, zgodnie
z Kodeksem Wyborczym, stałym, najwyższym organem wyborczym, przydatnym w sprawach dokonywania wyborów w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, której nadzór nad prawidłowością procesu wyborczego i waga w procedurze głosowania wyłącznie korespondencyjnego, w działalności jest wyłączona.

Razem z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, prezydent wybierany jest poprzez Lud
w zestawach powszechnych, równych, prostych a w głosowaniu tajnym. Wybory zrealizowane w sezonie 10 maja, w strukturze korespondencyjnej, nie wykonają tych fundamentalnych warunków. Wolne wybory to podstawa demokracji, dlatego Polacy oczekują od wszystkich sił politycznych wypracowania porozumienia ponad podziałami oraz licznych, parlamentarnych działań, uwzględniających dobro wszystkich Polaków.

Mając pod uwagę wszystko co powyżej, wzywamy formacje polityczne ważne w parlamencie do przygotowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

zobacz również Apel Bezpartyjnych Samorządowców w sprawie przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments